admin Brak komentarzy

Podróżowanie jeszcze nigdy nie było tak proste – tanie oferty biur podróży, ogólnodostępne połączenia lotnicze czy ciekawe programy podróżnicze sprawiają, że coraz więcej naszych rodaków realizuje swoje dziecięce marzenia o podróżach do egzotycznych krajów. Co warto wiedzieć wybierając się w taką podróż i jakich miejsc obecnie lepiej jest unikać?

Przygotowanie do egzotycznej podróży

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu chcą wyjechać do egzotycznego kraju należało całą wyprawę zorganizować na własną rękę. Obecnie, w czasach globalnej wioski, wiele biur podróży w swoich ofertach ma wycieczki do krajów egzotycznych w przystępnych cenach. Decydując się na taki wyjazd należy pamiętać jednak o kilku istotnych kwestiach. W pierwszej kolejności należy sprawdzić informacje o zalecanych szczepieniach. Obowiązkowe szczepienia wymagane są między innymi w wielu krajach afrykańskich i azjatyckich. Bez zaświadczenia o odbytym szczepieniu można nie zostać wpuszczonym na terytorium danego kraju. Wybierając się do państwa, w którym panują odmienne obyczaje kulturowe należy dostosować się do panujących tam zwyczajów, w przeciwnym razie można narazić się na szereg nieprzyjemności, a w skrajnych przypadkach kulturowe faux pas może zakończyć się nawet aresztem. Szczególnie restrykcyjne przepisy odnośnie relacji damsko – męskich panują zwłaszcza w krajach arabskich. Panie odwiedzające te kraje powinny pamiętać między innymi o skromnym ubiorze. W wielu krajach muzułmańskich zakazane jest również spożywanie alkoholu (poza wyznaczonymi strefami dla turystów).

Dalekie podróże a kwestia bezpieczeństwa

Zasadniczo, nawet podróże na drugi koniec świata są obecnie dosyć bezpieczne. Nie dotyczy to jednak regionów szczególnie narażonych na konflikty zbrojne czy akty terrorystyczne. Obecnie lepiej jest unikać zwłaszcza samotnych podróży do Syrii, Iraku czy Iranu. Równie niebezpieczne są terytoria wschodniej Ukrainy czy niektóre kraje afrykańskie. Na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych można sprawdzić poziom zagrożenia w poszczególnych krajach. Znajduje się tam również szczegółowa rozpiska destynacji turystycznych do których urzędnicy zdecydowanie odradzają wyjazd polskim obywatelom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *