admin Brak komentarzy

Młodzi ludzie wciąż szukają swojego miejsca na świecie. Myśląc o przyszłości, decydują się kształcić w zawodach, które mają jakąś przyszłość. Ciężko jest jednak tak naprawdę określić, jaki zawód możemy nazwać zawodem z przyszłością, ponieważ wszystko szybko się zmienia. Na pewno jednak będą potrzebni wszyscy specjaliści, którzy pomagają ludziom, jeśli chodzi o leczenie duszy i ciała. Wśród takich zawodów znajduje się między innymi zawód psychologa.

Kto to jest psycholog?

Psycholog to osoba, która pomaga ludziom, zazwyczaj w problemach związanych z duszą, z emocjami, z reakcjami psychicznymi, lecz także musi dość dobrze znać się na tej fizycznej stronie człowieka. Psychologiem nie da się zostać ot tak. Ten zawód wpisany jest na listę specjalnych zawodów, których wykonywanie obostrzone jest specjalnymi wymaganiami. Do najważniejszych wymagań zalicza się ukończenie pięcioletnich jednolitych studiów magisterskich, a następnie odbycie stażu. Spełnienie tych warunków pozwoli na wpisanie danej osoby, na specjalną listę psychologów.

Sama psychologia jednak nie daje pełni możliwości, dlatego niektóre osoby decydują się na dalsze kształcenie. Co ważne i warto to zaznaczyć, to że psycholog nie jest lekarzem, który może wypisywać recepty i dokładnie diagnozować choroby. Takie uprawnienia mają ci, którzy ukończyli studia medyczne i zazwyczaj określa się ich psychiatrami. Psycholog to zawód z nauk społecznych, a psychiatra to zawód, który wymaga kształcenia się na uczelniach medycznych. Psycholog czasem jest także określany, jako psychoterapeuta.

Czy warto zostać psychologiem?

Wiele osób zapewne zastanawia się, czy warto zostać psychologiem i czy ciężko jest ukończyć studia z zakresu psychologii. Niech nikt się nie łudzi, że wystarczy tu wiedza humanistyczna. Na studiach psychologicznych wiele przedmiotów wymaga także wiedzy i nauki z dziedzin ścisłych, a szczególnie biologii. Jednak jeśli ktoś naprawdę lubi psychologię i bardzo go to ciekawi, to nie powinno mu sprawiać problemu spełnienie wszelkich wymagań.

Psycholog to wymagający zawód, szczególnie trzeba być w nim silnym psychicznie, lecz w zamian bardzo dużo nam oferuje. Wiedza psychologiczna pozwoli nam dokładnie poznać zachowania ludzkie, pozwoli także na poznanie tajników mózgu i lepszym zrozumieniu, jak szybko i efektownie możemy się uczyć. Nie trzeba także obawiać się o pensję, ponieważ dla dobrego psychologa nie będzie ona wynosiła tak mało. Po studiach psychologicznych pracę można uzyskać w wielu miejscach, od pracy w szkole, po pracę w wielkich korporacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *