admin Brak komentarzy

Ostatni, trzeci trymestr ciąży zaczyna się w dwudziestym siódmym, a kończy w czterdziestym tygodniu. Na tym etapie kobieta może być już bardzo wyczerpana ciążą, jednak powoli zbliża się do mety.

Objawy w trzecim trymestrze

W ostatnich tygodniach ciąży bardzo duże znaczenie ma dieta, która może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Dlatego na przykład nadmiar słodyczy może spowodować wystąpienie skłonności do cukrzycy. Ciąża sprawia, że macica zajmuje w jamie brzusznej coraz więcej miejsca. Dlatego nawet przy najmniejszym wysiłku może wystąpić zadyszka. Zastój w żyłach oraz niedobór jonów wpływa natomiast na pojawianie się skurczy. Aby im zapobiegać, należy uzupełnić dietę w magnez, wapń, potas oraz witaminę B6. Pod koniec ciąży nasilają się również obrzęki, zwłaszcza jeżeli kobieta dużo stoi lub na zewnątrz jest upalnie. Obrzęki mają fizjologiczny charakter, dlatego jeżeli nie towarzyszy im obecność białka w moczu lub wzrost ciśnienia, nie trzeba się nimi martwić.

Profilaktyka w trzecim trymestrze

Warto dużo odpoczywać w pozycji leżącej, a podczas spania trzymać nogi skierowane ku górze. Najlepiej nosić obuwie bardzo wygodne, posiadające płaski obcas, jednak nierzadko konieczny będzie zakup butów o numer większych. W trzecim trymestrze piersi powiększają się jeszcze intensywniej, przez co mogą pojawić się na nich rozstępy. Ponieważ przygotowują się do swojej nowej funkcji, na brodawkach mogą pojawić się pierwsze krople mleka. Całemu ciału może towarzyszyć dokuczliwe swędzenie, zwłaszcza stóp oraz dłoni. Jest to związane z cholstazą ciążową, zaburzającą funkcjonowanie wątroby.

Objawy i badania lekarskie

Leczenia wymaga częstomocz oraz uczucie pieczenia w cewce, ponieważ mogą być to objawy zakażenia dróg moczowych. Należy również uważnie obserwować obrzęki oraz kontrolować ciśnienie, dzięki czemu będzie można zapobiec zatruciu ciążowemu. W przypadku bólu pleców, pomóc może noszenie specjalnego pasa, a także pływanie. Ciało wysyła również inne sygnały, przypominające o zbliżającym się porodzie. Zaczyna odchodzić czop śluzowy oraz pojawiają się liczne skurcze macicy, jednak nie rozpoczynają one jeszcze akcji porodowej. Do lekarza należy się udać, jeżeli wystąpi krwawienie z dróg rodnych, ostry ból w pachwinie oraz stały ból brzucha, a także dreszcze lub gorączka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *